Back-Pack
MEGÉNEKELT CSALÁDI MINTÁINK
Családi örökségünkről énekel Jónás Vera és a Soharóza
A rendhagyó koncerten főszerepet kapnak az ember örökölt tulajdonságaik, felvett mintái, családi hagyományai és berögződései – vagyis a születésététől cipelt hátizsákja.
A személyes hangvételű koncert egyben egy közvetlen, közös utazás az egyén saját legmélyére.
Mennyiben jelöli ki az ember útját a születésekor kapott csomag? Milyen generációs hagyományokat örökítünk tovább, és miket teremtünk a következő generáció számára? Mire vagyunk hosszútávon is büszkék, mitől próbálunk jó ideje szabadulni? Mennyiben játszanak szerepet egyéniségünk és gondolkodásmódunk kialakulásában a külső körülmények és van-e olyan, ami kódolva van legbelül? Lehet-e változtatni, kitörni? A koncertprogrammal az alkotók ezekre a kérdésekre adott válaszaikat állítják színpadra.
Jónás Vera, Halas Dóra és a Soharóza énekesei hosszú hónapokon keresztül vizsgálták családi örökségüket, rengeteg kutatómunkával és fókuszált beszélgetéssel, sokszor családtagjaik bevonásával is. A legfontosabb tapasztalatokat közösségi zeneszerzési módszerekkel formába öntve született meg új előadásuk zenei anyaga és narratívája, amely a Back-Pack, azaz hátizsák címet kapta. A csapat egészen apró részletekig elemzi a velünk született, folyamatos változásban lévő, de soha le nem tehető hátizsák tartalmát. A közös munka eredménye egy néha megrendítően őszinte és szívbe markoló, de végig mély szeretetből építkező koncert, melynek során bizonyára a nézőkben is előbukkannak majd emlékeik.
Az anyagot eredetileg 2020 márciusában mutatta volna be a Jónás Vera Experiment és a Soharóza kórus, de a koronavírus-járvány kitörése miatt akkor nem került színpadra a produkció. A két együttes azonban rendületlenül dolgozott az elmúlt három évben is – a karantén időszak alatt kiadtak egy meselemezt A nyolcas sáv címmel -, így az előadás is még érettebb, mélyebb, letisztultabb formában kerül színpadra – öttagú együttesre és 24 tagú kórusra hangszerelve.
A produkció látványvilágát Mészáros Dominika tervezte, a vizuális mutatványokért Herpai Máté a felelős, a fényeket Kovács Ákos, a koreográfiát pedig a lengyel Johanna Jaworska-Maciaszek tervezte.