Bach x Folk / Danubia Zenekar
Hámori Máténak, a Danubia Zenekar művészeti vezetőjének egyik missziója, hogy az általa létrehozott koncertek során úgy mutassa be a klasszikus zenei műveket és azok alkotóit, hogy azok zsenialitásában rejlő rétegek új, esetleg szokatlan gondolatokkal bővüljenek, illetve minden esetben szórakoztató formában kerüljenek a közönség elé. Átjárhatóságot mutat a műfajok között: Bach hegedűversenye mellé emelt kalotaszegi táncok, Mozart zenéjének jazz-zongora átirata, Bartók looperrel recitált népdalai természetességgel megmutatott zeneművekké válnak a Zenekar koncertjein. A szabad zene, az eredeti művek tisztelete és közönség stílusbeli spektrumszélesítése pont ugyanannyira fontos szempont a koncertek során, mint a kiemelkedő művészeti élmény biztosítása.
Az eredeti mű előadása után Pál István Szalonna és bandájának népzenei reflexióival bemutatott verzióban is elhangzik Bach D-dúr szvitje, rámutatva a meglepő hasonlóságokra, a gyönyörű különbségekre.
A koncertet követően az érdeklődők táncházon is részt vehetnek.
Pál István Szalonna és bandája
Pál István Szalonna és bandája a magyar népzene szeretetéért és megismertetéséért munkálkodnak az egész magyar nyelvterületen. A hagyományos paraszti világ furulyái, dudái, a vonóshangszerek, a cimbalom és a tárogató mellett az emberi ének szólaltatja meg a szívet szorongató lassú dallamokat, a virtuóz legényeseket és a csárdások különleges világát.
Bach – D-dúr szvit, BWV 1068
Bach művének második tétele, az Air már jól ismert dallam, amely August Wilhelm hegedűművész átiratában a hegedű egyetlen húrján is játszhatóvá válik. A darab ennek köszönhetően annyira népszerűvé vált, hogy azóta is sok helyen ismerik és előadják, sőt számos populáris zenében és filmzenében is felbukkant.