Az aranymetszést hallva elsőként a geometria juthat eszünkbe. De mi van, ha a klasszikus zene mesterműveire vagy éppen a jazz nagyjainak rögtönzött remekeire gondolunk? Hogyan jelenik meg a zenében az a korokon és stílusokon átívelő arány és mérték, amelyet az aranymetszés szimbolizál?
Lendvai Ernő zenetudós munkásságának fókuszában ennek, a zenei folyamatok mélyén felsejlő „organikus rendnek” a megfejtése állt. A kutató a legnagyobbak – többek között Verdi, Mozart, Wagner, Bartók – műveit elemezte, majd eredményeit az ún. tengelyrendszer modelljében összegezte. A nemzetközi elismertségnek örvendő rendszerrel nemcsak a klasszikus összhangzattant reformálta meg, de kaput nyitott a zenei diszciplinán túlmutató kérdések felé is.
Születésének 100. évfordulója alkalmából a kutató élete és munkássága előtt tisztelegve az érdeklődőket ezen a délutánon izgalmas, változatos témájú előadásokra invitáljuk, amelyekben közös, hogy egytől-egyig a Lendvai által képviselt szenvedélyes összefüggés-keresés jegyében születtek.